Kannanotto: Voiko näillä korteilla edes valmistua?

Valtiovarainministeriö julkaisi 26.10.2026 sopeutusvaihtoehtojen kartoituksen valtion talouden tasapainottamiseksi.  

Valtiovarainministeriön toimenpidelistauksessa esiin nostetaan esityksiä muun muassa opintolainahyvityksen leikkaamisesta, opintotuen asumislisän kuntajaottelusta luopumisesta, kaikkia opiskelijoita koskevista lukukausimaksuista, ateriatuen lakkauttamisesta sekä kokonaan lainamuotoiseen opintotukeen siirtymisestä. Suoraan opiskelijoihin kohdistuvien leikkausten ja poistojen lisäksi listalla on useita epäsuorasti opiskelijoiden hyvinvointiin vaikuttavia kohtia.  

Kaikkien opiskelijoihin kohdistuvien leikkausesitysten yhteyteen on kirjoitettu ”Opintotuen tasolla ja lainapainotteisuudella voi olla vaikutuksia opintojen aikaiseen työssäkäyntiin ja opintojen etenemiseen”. Ministeriö tiedostaa siis itsekin, ettei näillä toimenpiteillä saavuteta korkeakoulutettujen määrän nostoa, tavoiteajassa valmistuneita alansa ammattilaisia tai osaavaa, hyvinvoivaa ja motivoitunutta tulevaisuuden työvoimaa.  

Tällainen opiskelijoita koskeva politiikka on lyhytnäköistä ja säästöjen sijaan tulee lisäämään menoja niin opiskelijoiden tarvitseman terveydenhuollon, toimeentulotuen sekä pitkittyneiden opiskeluvuosien kautta.  

Leikkauksia perustellaan sillä, että korkeakoulutettujen keskimääräinen palkkataso valmistumisen jälkeen on matalammin koulutettuja korkeampi. Tavoitetila leikkauslistalla kuulostaa kuitenkin siltä, että opiskelijan tulee kuormittaa itseään entistä enemmän opintojen aikana, vain päästäkseen maksamaan valtavaa velkataakkaa heti valmistuttuaan. 

Turun ammattikorkeakoulun opiskelijakunta – TUO ei hyväksy tällaista opiskelijoita sortavaa politiikkaa. Leikkauksia ei voi jatkuvasti kohdistaa samoihin kohteisiin; kaikista heikoimmassa asiassa oleviin. Samalla, kun opiskelijoihin kohdistetaan jatkuvasti kasvavia odotuksia, pyritään niiden täyttämisen edellytyksiä kuitenkin järjestelmällisesti heikentämään.  Opiskelijaa ei voi rankaista halusta kehittää omaa osaamistaan. 

Opiskelijakunnan hallituksen puheenjohtaja Olga Hellman ilmaisee pettymyksensä kovaäänisesti. ”Minulle opiskelijajärjestöedustajana on täysin yhdentekevää, ovatko nämä ehdotuksia, esityksiä tai suunnitelmia. Tämä on pöyristyttävää uhkailua ja pelottelua niitä kohtaan, jotka koittavat kouluttautua rakentamaan tätä yhteiskuntaa. Olen pettynyt ja vihainen.” 

Valtiovarainministeriön nostaessa tällaisia uhkakuvia ilmoille, on opiskelijoiden ja muiden uhatussa asemassa olevien ensisijaisen tärkeää äänestää ensi kevään eduskuntavaaleissa oman toimeentulonsa turvaamisen puolesta.  

Opiskelijat eivät ole säästökohde, vaan sijoitus tulevaisuuteen.

Lisätiedot:

Kia Karne
Vaikuttamisen asiantuntija
kia.karne@turkuamk.fi 

Olga Hellman
Chair of the board
olga.hellman@opiskelijakunta.net
p. 045 670 5011

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.